Kredyty - kompendium

Co to jest kredyt konsumencki?

Jeśli chodzi o rynek finansowy mamy dużo różnych produktów, które dopasowuje się do indywidualnych potrzeb klientów. Związane to będzie nie tylko z rachunkami bankowymi czy lokatami, ale także ofertami o kredytowym charakterze. Klienci, którzy chcą korzystać ze wsparcia finansowego szukają takich ofert, które mają najniższe oprocentowanie. Jednak nie zawsze to dobra opcja, ponieważ niski procent oznacza, że będą inne ukryte opłaty.

Klienci banków szukając kredytów często w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego na jakiej zasadzie będą one przyznawane. Sam proces udzielania kredytu poznaje się dopiero w placówce. Dlatego właśnie nim o kredyt zaczniemy się starać warto już dowiedzieć się jak te kredyty funkcjonują.

Co to takiego kredyt konsumencki?

To kredyt, który będzie regulowany ustawą, o określonych kwestiach, które oznaczają to zobowiązanie. Definicja określa go jako kredyt, który udziela się konsumentowi przez kredytobiorcę. Kredyt będzie udzielany osobie fizycznej na cele prywatne przez firmę, która udzielaniem kredytów będzie się zajmować. Może to być instytucja bankowa, która takie produkty będzie mogła zaoferować. Jeśli chodzi o kredyty konsumenckie mamy ich różne rodzaje. Każdy z nich oczywiście będzie chroniony prawnie. Wśród kredytów wymienić możemy umowę najmu, leasingu, pożyczki, kredyt na kupno towaru czy usługi, kredyt odnawialny.

Osoba, która będzie chciała z kredytu skorzystać powinna spełnić konkretne wymagania. Na pewno będzie także kwestia dotycząca ograniczenia wysokości zobowiązania jakie można zaciągnąć.

Umowa kredytu konsumenckiego

Istotnym warunkiem formalnym będzie zawarcie pisemnej umowy kredytu. To element, który narzucany będzie przez prawo, by zawierać pisemną umowę. Kredytodawca musi tą umowę dostarczyć klientom w ciągu 7dni. Umowa powinna mieć kilka decydujących elementów, by była ważna. Pojawić się muszą dane osobowe obu stron, wysokość i termin spłaty zobowiązania, stopa oprocentowania roczna, opłaty, prowizje i wszelkie inne koszty. Wśród tych ważnych elementów musza być także omówione koszty przydzielenia kredytu. Powinny być wszystkie informacje związane z tym jakie koszty się pojawiają.

Obowiązki kredytodawcy

W ustawi wprost opisywane są warunki związane z tym jak kredyt będzie przydzielany. Dotyczy to obowiązków kredytodawcy, który powinien informować o opłatach i tym jakie kwestie będą znajdować się po stronie kredytobiorcy. To również on będzie odpowiadał za badanie zdolności kredytowej klienta.

Jakie prawa ma konsument?

Przy kredycie konsumencki muszą być podane prawa konsumenta a więc między innymi fakt, że może on kredyt wcześniej spłacić jak i też informacja o tym, że może w ciągu 14 dni z niego zrezygnować wypowiadając umowę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz