Kredyty - kompendium

Kredyt gotówkowy i jego najważniejsze cechy

Choć zawsze staramy się kontrolować swoje życie, niejednokrotnie musimy pogodzić się z tym, że na pewne wydarzenia zwyczajnie nie możemy mieć wpływu. Często okazuje się więc, że gotówka jest nam potrzebna tu i teraz, a tym samym nie mamy czasu na jej oszczędzanie. Na szczęście, dziś dostęp do szybkiej gotówki nie jest niczym lub prawie niczym ograniczony.

Podmioty, które udzielają kredytów gotówkowych są nam w stanie odpowiedzieć na naszą prośbę nawet w kilkanaście minut, co sprawia, że nie mamy większych problemów z uzyskaniem brakujących nam w danym momencie środków finansowych. Jeszcze zanim zdecydujemy się jednak na zaciągnięcie kredytu, powinniśmy zastanowić się nad charakterystycznymi dla niego cechami. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że pomoc oferowana nam przez bank jest dokładnie tą, która w danym momencie jest nam potrzebna.

Nie możemy zapominać o tym, że jesteśmy zobligowani nie tylko do zwrotu określonej kwoty, ale również do tego, aby wspomnianą czynność wykonać w określonym terminie, który musi być podany z zawartej przez nas z bankiem umowie kredytowej. Kredyt nie jest też rozwiązaniem, które możemy zaciągnąć bez powodu. Umawiamy się z bankiem, że przekażemy go na określony cel, a nasza zmiana koncepcji skutkuje wypowiedzeniem umowy kredytowej przez bank, co może być wyjątkowo niekorzystne.

Kredyt gotówkowy a prowizja

Innym problemem związanym z kredytami jest ten, który wiąże się z prowizją. Ta jest pobierana przez bank i wiąże się z koniecznością spłacenia nie tylko zaciągniętej przez nas kwoty, ale również odsetek od niej. Podmiot, który udziela kredytu, wymaga też jego zabezpieczenia, co staje się dla niego dodatkową gwarancją, gdybyśmy nie byli w stanie wywiązać się z naszego zobowiązania.

Sam kredyt gotówkowy może być udzielany w wielu formach, a każda z nich ma nieco inne cechy charakterystyczne. Kredyt gotówkowy jest też znany z tego, że ma do spełnienia przynajmniej kilka funkcji. Tu na pierwszy plan wysuwa się tak zwana funkcja kreatywna, nie można jednak zapominać również o funkcji płatniczej oraz finansowej. Istnieje wiele kryteriów podziału kredytów gotówkowych, a jeden z najciekawszych mówi o istnieniu kredytów odnawialnych oraz tych, których się nie odnawia. Można także spotkać się z rozwiązaniami hybrydowymi stanowiącymi połączenie cech produktów z obu grup.

Kredyt odnawialny

Kredyty odnawialne wiążą się z udostępnieniem gotówki na rachunku, możemy więc korzystać z niej w tym czasie, który sami uznamy za najdogodniejszy. Tego rodzaju kredyt musi być też raz na jakiś czas weryfikowany przez bank, aby instytucja ta miała pewność, że poradzimy sobie z takim zobowiązaniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz