Pożyczka bankowa

Który bank będzie dla nas najlepszy?

Banków na rynku jest cała masa i trudno jest zdecydować się na jeden z nich, tym bardziej że każdy bank zachwyca swoją ofertą. Nie mamy jednak innej możliwości, bo w dzisiejszych czasach poruszanie się po świecie bez pomocy banku byłoby karkołomne. Do wyboru mamy kilkadziesiąt banków komercyjnych i aż kilkaset para banków zwanych SKOKami, które trzeba unikać niczym zarazy. Który konkretnie bank wybrać? Czym się kierować? Sprawdźmy.

Profil klienta

Na początku oczywiście trzeba się zastanowić, czego potrzebujemy. Czego innego potrzebuje osoba nie posiadająca w ogóle RORu, a czego innego będzie potrzebowała osoba chcąca ulokować kilkadziesiąt tysięcy złotych w bezpieczny sposób. Ogólnie rzecz biorąc, możemy być klientem szukającym minimalnych kosztów lub klientem szukającym maksymalnych zysków.

Pierwszy typ klienta szuka taniego, a najlepiej darmowego konta, tanich pożyczek i wygodnej karty kredytowej. Drugi typ zainteresowany jest kontem oszczędnościowym i atrakcyjnymi lokatami. W każdym z tych podejść zawsze pojawiają się jakieś koszty i jakieś korzyści. My musimy skupiać się na tych produktach, z których będziemy najczęściej korzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lokaty mieć w innym banku niż konto ROR. Wybór często jest dość skomplikowany, ale pomagają nam w nim różnego rodzaju porównywarki i rankingi produktów bankowych.

Przedsiębiorcy nie powinni się też sugerować ofertami dla klientów detalicznych, ponieważ banki zazwyczaj zupełnie inaczej traktują obie te grupy ludzi i bank przyjazny firmom może nie kochać detalistów.

Jakość banku

Każdy bank nastawiony jest na zarobek, a zarabia się na klientach. Jest to oczywiste. Każdy bank będzie też regularnie zmieniał swoje ceny, modyfikował ofertę. Bank dobry dzisiaj ni musi być dobry jutro. Uchronić się przed niespodziankami można poznając politykę banku odnośnie cen. Niektóre banki wprowadzają po cichu różne opłaty, inne robią to sporadycznie i przejrzyście. By się o tym przekonać, trzeba sprawdzić starsze cenniki banku i porównać je z nowymi.

Reputacja banków

Dzień jak co dzień w banku jest zazwyczaj podobny w różnych miejscach. Problemy zaczynają się, kiedy pojawiają się jakieś sytuacje niecodzienne, chociażby pożyczki. Są banki, które przy takiej okazji będą chciały oskubać klienta lub przy pierwszym problemie sięgną po komornika. Pojawiają się też banki, u których załatwienie jakiejkolwiek reklamacji to droga przez mękę. Inne banki są bardziej przyjazne ludziom i właśnie na takie banki trzeba stawiać, by potem nie żałować w przyszłości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz