Kredyt - zanim weźmiesz

Co trzeba wiedzieć przed pożyczeniem pieniędzy?

Pieniądze trzeba pożyczać w sposób racjonalny. Jest to niestety cecha pożyczek, która nie zawsze pojawia się zwłaszcza wśród klientów detalicznych, którzy najpierw biorą pożyczkę, a potem zaczynają racjonalnie myśleć. Dążymy do zwiększania racjonalizacji rynku kredytowego poprzez edukację, ale także poprzez zmiany samego rynku kredytowego.

e-pieniądz

Chodzi przede wszystkim o to, że w coraz większym stopniu odchodzimy od pieniądza papierowego na rzecz pieniądza elektronicznego, który jest znacznie łatwiej kontrolować i regulować. Pożyczamy na karcie kredytowej, w para banku, na koncie internetowym, wymieniamy waluty, a prywatne rachunki inwestycyjne to codzienność.

Rynek kredytowy

Bezpieczne poruszanie się po współczesnym rynku kredytowym nie jest proste, ale nie jest też specjalnie skomplikowane i nie należy się tego bać. Trzeba po prostu rozumieć pożyczanie pieniędzy w nowoczesnych kategoriach i mieć na uwadze fakt, że każdy pożyczkodawca w każdej swojej postaci posiada inne cechy i inne cele, co oczywiście przekłada się na kształt jego oferty. Nie ma tutaj naturalnie pełnej dowolności kształtowania umów. Zwłaszcza banki detaliczne są tutaj objęte szczegółowymi wytycznymi i przepisami chroniącymi interesy klienta. Każdy bank musi się podporządkować ustawie prawo bankowe, zaleceniom Narodowego Banku Polskiego, wytycznym komisji Nadzoru finansowego, a także wyrokom sądów. Nawet tak zwane parabanki nie działają w całkowitej próżni prawnej. Są to instytucje, które zajmują się pośrednictwem w sprzedawaniu usług bankowych, które są objęte wszystkimi powyższymi obostrzeniami lub przynajmniej są zobowiązane w swojej działalności kredytowej opierać się o przepisy prawa cywilnego.

Gazeta Wyborcza:ranking kont osobistych zobacz!

Kredyt a ocena ryzyka

Podstawowa różnica pomiędzy bankami instytucjami finansowymi innego typu polega na innej ocenie ryzyka. Banki zazwyczaj bardzo dokładnie prześwietlają swoich klientów starając się uzyskać jak najmniejszy odsetek tak zwanych złych kredytów w swoim portfelu. Parabanki z kolei nie przejmują się wysokim odsetkiem niespłacanych zobowiązań, posiadają potężne działy windykacyjne i poprzez wyższe koszty uzyskiwania u nich pieniędzy odbijają sobie ewentualne straty. Ogólnie rzecz biorąc, bank będzie się starał nam pomóc w spłacie naszego zobowiązania, będziemy mogli negocjować i się układać. Firmy parabankowe po prostu naślą na nas komornika.

We wszystkich przypadkach najważniejsza jest świadomość praw swoich i praw pożyczkodawcy. Te kwestie są zawsze ujęte w umowie, więc trzeba proponowane nam umowy bardzo dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę na najmniejszy nawet druczek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz