Kredyt - zanim weźmiesz

Co mogę zrobić, gdy nie stać mnie na spłatę kredytu?

Niezależnie od tego czy będziemy budować dom czy kupić auto przy większym wydatku wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. W związku z tym będziemy się zadłużać i przez jakiś okres czasu będzie ten kredyt siedział nam na karku będzie trzeba obowiązkowo terminowo spłacać kolejne raty. A jeśli dojdzie do tego, że będzie odstępstwo od reguły to może to pociągnąć za sobą niemałe konsekwencje.

Zaciągnięcie kredytu wraz z przejściem przez kwestie umów oraz weryfikacji rzetelności na pewno będzie przyjemniejsze niż proces spłaty. Może się pojawić taka sytuacja, że będzie brakować środków na regularne spłacanie rat. Przyczyn jest wiele, mogą być nagłe wydatki, utrata pracy czy inne niekorzystne zdarzenia losowe. Najczęściej popełniany błąd będzie w takiej sytuacji polegał na tym, że odraczamy płatność i unikamy kontaktu z bankiem do czasu, aż nasze możliwości będą lepsze. Gdy dojdzie do takiej sytuacji bank zacznie korzystać z różnych instrumentów prowadzących do odzyskania długów, a w ten sposób nasza sytuacja będzie wyglądać jeszcze gorzej.

Brak funduszy na spłatę kredytu - co  zrobić?

Jeśli nasza płynność finansowa uległa rozregulowaniu i bieżące opłacanie rat jest problemowe najczęściej będzie trzeba szybko kontaktować się z bankiem,. Inaczej instytucja finansowa sama będzie ubiegać się o zaległe środki. Dodatkowo ignorowanie prób komunikacji ze strony instytucji może być traktowane jako unikanie problemu, co więcej brak będzie chęci rozwiązania tego problemu. Wtedy bank może kierować sprawę do firmy windykacyjnej. Jeśli klient szybko podejmie rozmowę z instytucją będzie to pozytywnie potraktowane. Lista rozwiązań jest dość długa i na pewno coś odpowiedniego do swojej sytuacji będzie można wybrać.

Obniżenie rat - wydłużenie kredytu

Najczęściej stosowane rozwiązanie to oczywiście obniżenie miesięczny rat przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. Rozwiązanie to sprawdzi się wśród osób, które płynność finansową mają gorsza tylko w niewielkim stopniu. Mimo tego, że kredyt będzie spłacany dłużej to niższa rata przyniesie im pewną ulgę. Jeśli ktoś do tej pory spłaca raty malejące będzie mógł je wyrównać i dzięki temu w danym momencie to zobowiązanie również będzie skutecznie obniżone.

Wakacje kredytowe

Jeśli stan finansowy znacznie uległ pogorszeniu to będzie można zastosować jeszcze inne rozwiązanie w postaci wakacji kredytowych. banki dają możliwość zatrzymania spłat kredytu od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku, gdy nasza sytuacja jest trudna będzie to pewna szansa na zmniejszenie własnych zobowiązań.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz