Kredyt - zanim weźmiesz

Zdolność kredytowa – nie taka straszna jak się wydaje

Jeśli będziemy potrzebować gotówki udajemy się do banku albo też do pośrednika. Składa się wniosek, przynosi dokumenty i czeka na zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa - co to takiego?

Każdy kto chce zaciągać kredyt czy pożyczkę musi zadbać o dwie rzeczy: historię kredytową i zdolność kredytową. Zdolność kredytowa będzie zależeć od takich czynników jak historia kredytowa, wysokość zarobków, źródło dochodów i regularność wypłat, cel zobowiązania, czy jesteśmy klientem banku.

Zaczynając od historii kredytowej trzeba sobie powiedzieć, że jeśli chcemy uzyskać bez problemu kredyt trzeba będzie sprawnie spłacać swoje zobowiązania. Historia spłat pojawia się w Biurze Informacji Kredytowej, które będzie zawsze sprawdzone przed udzielaniem nam pożyczki, dlatego trzeba dbać o to, by tam ta informacja o naszej osobie była pozytywna. Raz w roku możemy sprawdzić darmowo jak wygląda nasza sytuacja. Podobnie warto sprawdzić Krajowy rejestr dłużników. Może się nam bowiem wydawać, że jesteśmy czyści, a wystarczy niedopłacona złotówka i już będzie problem z uzyskaniem kredytu.

Jak liczona jest zdolność kredytowa?

W ocenie zdolności ważna będzie wysokość naszych zarobków w stosunku do innych rat i kosztów utrzymania. Bank będzie sumował te wszystkie wydatki jakie będziemy musieli ponosić i ocenia jakie będziemy mieli możliwości, jeśli chodzi o spłacanie kolejnej raty.

Określ cel kredytu i negocjuj z bankiem

Z bankiem na pewno warto będzie negocjować między innymi w zakresie prowizji jaką trzeba zapłacić czy też oprocentowania, szczególnie jeśli ktoś od lat korzysta z usług banku, ma tam konto i kartę można starać się o uzyskanie lepszych warunków. Znaczenie może mieć także cel kredytu jaki będziemy we wniosku wpisywać. Najlepiej oceniane są te skonkretyzowane o charakterze konsumpcyjnym.

Scoring a zdolność kredytowa

Na zdolność wpływa także scoring,. A wiec informacje o stanie cywilnym, miejscu zamieszkania, długości zatrudnienia. Te informacje mogą mieć istotne znaczenie, dlatego rzeczywiście warto pamiętać, że bank w taki sposób stara się równieąż oceniać czy będziemy wiarygodni finansowo i dzięki temu będzie on lepiej oceniony. Badanie zdolności kredytowej nie musi kończyć się odmową udzielania kredytu. Jeśli będziemy chcieli zobowiązanie zaciągnąć warto się będzie do tego wcześniej przygotować i dbać o czynniki, które mogą wpływać na ocenę naszej osoby jako potencjalnego klienta banku. Warto się przygotować, bo to zwiększy szasnę nie tylko na kredyt, ale również na atrakcyjne jego warunki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz